array ( )

Informatie over alcohol & drugs

Soorten en prijzen alcohol

Soorten alcohol

Er zijn honderden soorten alcoholen. Het gaat hierbij om een reeks van verbindingen waarvan ethylalcohol of ethanol de minst giftige is. Methylalcohol of methanol (CH3 OH) is zo’n andere soort alcohol. Het ziet er hetzelfde uit als ethylalcohol maar is veel giftiger. Het zit onder anderen in spiritus. Methylalcohol is giftig voor de zenuwen. Na gebruik kan blindheid optreden. Isopropylalcohol is weer een andere verbinding en zit onder anderen in lotion en anti-vries.

De andere alcoholen hebben diverse functies zoals schoonmaak- en ontsmettingsmiddel, conserveringsmiddel, grondstof voor verven, vernissen en lakken en als brandstof.

Diverse alcoholische dranken

Er zijn verschillende soorten dranken met verschillende alcoholpercentages:

Alcoholpercentages

Als iemand bier, wijn of jenever in het daarvoor bestemde glas drinkt, krijg hij/zij ongeveer 12 ml alcohol oftewel 10 gram alcohol binnen. Bier bevat minder alcohol maar het glas dat voor bier gebruikt wordt is ook veel groter dan een wijnglas. Vandaar dat men ongeveer even veel alcohol binnen krijgt per verschillend glas.

Een standaardglas is een glas dat aan de soort drank is aangepast en 12 ml of 10 gram alcohol bevat. Het aantal grammen per glas bepaal je door het aantal milliliters te vermenigvuldigen met het soortelijke gewicht van alcohol, dit is 0,8. Een standaardglas alcohol van 10 gram leidt gemiddeld tot een promillage van 0,2 bij mannen en 0,3 bij vrouwen.

Hieronder een tabel die aangeeft hoeveel standaardglazen van 10 gram alcohol in een blikje of flesje gaan:

ml per glas, blikje of flesAlcohol percentageaantal ml alcoholAantal grammen alcoholAantal standaard glazen
Bierglas2505%12,5101
Bierflesje3305%16,513,21,3
Bier 1/2 liter5005%25202
Wijnglas10012%129,61

 

ml per glas, blikje of flesAlcohol percentageaantal ml alcoholAantal grammen alcoholAantal standaard glazen
Wijnfles 75012%90727
Port Glas6020%129,61
Port fles75020%15012012
Mixdrank/ Flesje2755,6%15,412,321,2
Shooter2020%43,20,3
Glas sterke drank3535%12,259,81
Fles sterke drank75035%262,521021

 

Prijzen

In een café kost een glas bier minimaal ongeveer € 2. In een club beginnen de prijzen ongeveer vanaf € 3.

 

Versie: 17-09-2015

Sitemap

Jellinek Advieslijn

Informatie en advies over alcohol- en drugsgebruik
088 – 505 1220
ma t/m vr 09.00 tot 17.00 uur

Chat Alcohol & drugs
ma t/m vr 13.00 tot 17.00 uur