Waarom is verslaving een hersenziekte

Bij het ontstaan van verslaving zijn verschillende delen van de hersenen betrokken:

  • Het zogenaamde beloningscentrum.
    Dit centrum in de hersenen zorgt ervoor dat je je lekker voelt.
  • Het geheugen.
    Het geheugen zorgt ervoor dat je positieve ervaringen herinnert.
  • De nieuwe hersenen.
    Een deel van de nieuwe hersenen zorgt ervoor dat niet meteen toegegeven wordt aan allerlei verlangens.

Bij mensen die risico op verslaving lopen en bij verslaaden zelf functioneren deze delen van de hersenen anders of minder goed. Sommige medicatie kan op deze delen van de hersenen ingrijpen.


Het beloningscentrum

Het beloningscentrum in de hersenen zorgt ervoor dat bepaalde gedragingen met een prettig gevoel beloond worden. Dit zijn vooral gedragingen die voor het voortbestaan van de soort van belang zijn zoals eten en seksuele activiteit. Het beloningscentrum zit in middenhersenen. De middenhersenen zijn ook betrokken bij instincten, verlangens, dorst, hongergevoel en emoties als woede en angst.

Alcohol en drugs zijn in staat om het beloninscentrum op een zeer krachtige manier te prikkelen. Om die reden ga je je na gebruik van drugs lekker voelen. 

 

Dopamine

Het beloningscentrum wordt geprikkeld door een bepaald stofje in de hersenen. Dit stofje heet dopamine. De meeste drugs zorgen ervoor dat dopamine op een directe of op een indirecte manier afgegeven wordt. De afgegeven dopamine wordt opgevangen door zogenaamde dopamine receptoren. 

 

Genen

Nu kan een bepaald gen ervoor zorgen dat er minder dopaminereceptoren zijn. Het beloningscentrum functioneert dan minder goed waaroor iemand minder goed in staat is te genieten. Bij een minder goed functionerend beloningscentrum zal het gebruik van drugs bij de betrokken persoon een zeer krachtige en positieve ervaring opleveren. Hierdoor zijn zij vatbaarder voor verslaving. Deze genetische structuur is erfelijk bepaald.

 

Afname receptoren door frequent gebruik

Maar er is nog iets. Door frequent gebruik van drugs neemt het aantal dopamine receptoren af. Hierdoor zal meer gebruikt moeten worden om het oorspronkelijke effect nog te kunnen voelen. Zo kan langdurig gebruik blijvende veranderingen in het brein veroorzaken.

 

Er zijn dus twee redenen waarom verslaafden minder dopamine receptoren hebben. Genetisch en door het voortdurende gebruik.

 

 

 

Cortex (licht paars); beloningscentrum (nucleus accumbens; links onder groen); Middenhersenen (juist boven de kleine hersenen)

 

Het geheugen

Het positieve gevoel na gebruik (en de omstandigheden waaronder dit gebruik plaatsvond) wordt door de midden hersenen in het geheugen opgeslagen. Het vormen zeer krachtige herinneringen die later een sterke trek of verlangen kunnen oproepen. Hierdoor ligt terugval in gebruik op de loer. De krachtige manier waarop de herinnering aan druggebruik door de middenhersenen wordt opgeslagen, betekenen in zekere zin een verandering van de hersensen.

 

De nieuwe hersenen.

De nieuwe hersenen ofwel de neocortex vormen het rationele deel van de hersenen. Een deel van de cortex heeft tot taak de conflicten tussen verlangens (verlangen naar het effect en de roes  van drugs) enerzijds en rationele overwegingen (ik moet morgen werken) anderzijds in goede banen te leiden. De middenhersenen zullen willen toegeven aan dit verlangen. De nieuwe hersenen zullen dit willen voorkomen. Bij verslaafden functioneert de neocortex minder goed.

 

Conclusie

Door een minder goed functionerend belonings systeem (voor een deel genetisch bepaald) en een minder goede cortex zijn mensen vatbaarder voor verslaving.

Bovendien veranderen door het gebruik de hersenen: er komen minder dopaminereceptoren en er onstaan krachtige herinneringen. Door deze veranderingen in de hersenen raakt iemand nog vatbaarder.  

 

Overige vragen/verwante vragen

Welke opvattingen zijn er over verslaving?

 

Overige vragen in de rubriek: drugs/verslaving en behandeling/verslaving

 

Verwant nieuws

Alcoholverslaving voor de helft erfelijk bepaald 

 

Versie: 14.05.2012

 

De pagina's van de Jellineksite en ook deze pagina kun je doorsturen naar een ander. Klik op de knop 'stuur door' helemaal boven aan de pagina, direct boven de foto