Waarom worden er drugs gebruikt.

Er zijn redenen waarom mensen met gebruik beginnen en er zijn redenen waarom mensen met gebruik doorgaan. Reden om met drugs te beginnen zijn bijvoorbeeld nieuwsgierigheid of bij een bepaald groepje mensen willen horen. Ook het aangeboden krijgen van drugs kan een rol spelen om met drugs te beginnen. 

Belangrijke redenen om met gebruik door te gaan is 

- de extreem positieve ervaring die gebruik bij sommigen oplevert 

- het kunnen vluchten van bestaaden problemen.  


Redenen om te beginnen

Reden om met drugs te beginnen zijn vaak nieuwsgierigheid of omdat je bij een bepaalde groep wilt horen. Ook aanbod kan iemand overhalen om met drugs te beginnen. Nogal wat mensen krijgen drugs aangeboden. Aan 15 jarige scholieren in Amsterdam is gevraagd of zij wel eens drugs aangeboden hebben gekregen.


- 43% heeft wel eens cannabis aangeboden gekregen
- 9% wel eens XTC
- 8% wel eens cocaïne
- 7% wel eens paddo's (1)

 

Nieuwsgierigheid leidt in de meeste gevallen wel tot gebruik, maar vaak is het een eenmalig experiment. Je kunt dat zien door het aantal mensen te vergelijken dat ooit van zijn leven heeft gebruikt en dat de laatste maand nog heeft gebruikt.

 

Voor 17 jarige scholieren levert dat het volgende op (1):

- Cannabis ooit 37%, laatste maand 19%
- XTC ooit 7%, laatste maand 2%
- Cocaïne ooit 3%, laatste maand 1%
- Paddo's ooit 6% , laatste maand 1%.

 

Redenen om met gebruik door te gaan

Er zijn ook redenen waarom mensen met gebruik doorgaan. Bij het doorgaan met gebruik gaan persoonlijke en genetische factoren een grotere rol spelen.

 

- Genetische factoren

Drugs kan bij de een een sterker en positiever effect opleveren dan bij ander. Het beloninscentrum in de hersenen (het centrum  dat ervoor zorgt dat je je lekker voelt) functioneert niet bij iedereen hetzelfde. Na gebruik van drugs kan het beloningscentrum in verschillende mate geprikkeld worden. Dit kan bij de een een extremer effect opleveren dan bij de ander. Dit is deels genetisch bepaald. Personen die een zeer positief effect ervaren zullen eerder geneigd zijn om met drugs door te gaan dan personen die bij wie dit effect minder uitgesproken is.

 

- Persoonlijke factoren

Hierbij is het belangrijk of er om positieve of negatieve redenen gebruikt wordt. Zo zijn 'om lekkerder in je vel te zitten' of 'gebruik als slaap- en kalmeringsmiddel' negatieve redenen. Maar ook gebruik als ontspanning kan negatief zijn, als je zonder dat middel niet meer kunt ontspannen. Positieve redenen zijn bijvoorbeeld omdat het gezellig is of het lekker smaakt.

Als er om negatieve redenen met gebruik doorgegaan wordt, is gebruik vaak veel riskanter dan wanneer er om positieve redenen doorgegaan wordt. Bij negatieve redenen wordt snel vaak, veel en dagelijks gebruikt en dan ligt verslaving op de loer.

 

 

Onderzoek naar motieven. 

Onder andere is aan coffeeshopbezoekers gevraagd waarom zij blowen (2) Zij gaven de volgende redenen op:
- ontspanning/rustgevend
- gezelligheid
- lekker
- slaap/kalmeringsmiddel
- smaak
- prettig gevoel
- roes
- inspiratie/creativiteit
- verveling
- verslaving (2)

Ook aan gebruikers van GHB is gevraagd wat hun motieven zijn (3):
Zij noemden onder andere:
- om blij te worden
- om op te gaan in de muziek
- om knuffelig te worden
- omdat de contacten met anderen leuker zijn
- om lekkerder in mijn vel te zitten
- omdat het geen kater oplevert

 

Bronnen:
1  Antenne 2002, D.korf e.a
2. Antenne 2001, D. Korf e.a
3  GHB, tussen extase en narcose, D.Korf e.a.

 

Overige vragen:

overige vragen in de rubriek: drugs/algemeen

 

Laatste wijziging:  September 2010

 

De pagina's van de Jellineksite en ook deze pagina kun je doorsturen naar een ander. Klik op de knop 'stuur door' helemaal boven aan de pagina, direct boven de foto